teisipäev, 28. detsember 2010

Nutella siin ja Nutella seal, Nutella igal pool


Selle aasta üks kummalisem kulinaarne elamus oli Nutella pizza Itaalia Carabinieride campis Pristina lähistel. Pean tunnistama, et see jättis nii tugeva mulje/elamuse, et nüüd pakun itallastest sõpradele meeldiva küünilisusega Nutellat igale poole, sh pastale. Kusjuures avastasin, et šokolaadipastale on tõesti võimalik sellest magusast ollusest magusat kastet peale teha.
Minu rootslannast kolleeg, kel on rohkem teadmisi itaallastest ütles, et Nutella on seal maal pea kohustuslikuks purgiks köögis. Samuti pakutakse seda võiet nii võõrriikides missioonidedel olevatele politseinikele ja sõjaväelastele. Ja see on nagu moraali ning tuju tõstmiseks, äkki ongi Nutellal selline mõjujõud!?

Burek on üsna levinud toit nii Balkanil kui Kosovos. See kihilisest taignast täidisega pirukas on maitsev ja toitev ning kõige parem kuumalt. Peamiseks täidiseks on vähemalt Kosovos, kas hakkliha, spinat või juust (valge ja pehme juust).
Pisikesi burektoresid on Pristinas piisavalt, kuid minu paar sõpra tegid kindlaks, et parim burektore asub ringkonnakohtu vastas teiste burektorede vahel. Seda kahe väikese lauaga kohta peavad isa ja poeg ning lõunaajal on see paksult rahvast täis. Professionaalide arvates on kõige parem burek kuumalt ning paberisse keeratud ja seda saab tänaval süüa.
Needsamad elukutselised burekisööjad pakkusid burektore omanikele proovida Nutellat täidisena. Isa kui vanema põlvkonna esindaja ei soovinud sellist rüvetust näha ega proovida kuid poeg oli valmis seda tegema, ainult idee autoritel tuli oma šokolaadi-pähklikreem ise kaasa võtta. Esimesel korral polnud isa selles piruklas kohal. Kuid nüüdseks on selles burektores mitu korda Nutella burekit valmistatud ja minagi ühel korral selle tulemusest osa saanud. See oli väärt proovimist.

1 kommentaar:

Kyberviiking ütles ...

Vabaduse platsi hamburgeripuktast nutellapurksi praegu kahjuks ei saa. Peetriptsa maitsebuquet samuti Nutellat ei sisalda.

Mõlemas gastronoomilises tugipunktis võib küsija hoopis nahapeale saada.

Piinlik on turistide ees. Miks ei pööra meedia sellele puudujäägile tähelepanu!? Madal on see ääremaa kultuuriline horisont!