pühapäev, 28. november 2010

Tänane jalutuskäik Pristinas


Homikupoole ringi jalutades sattusid mu kaamerasse mõned fotod ja emotsioonid, mida teiega nüüd lahkelt jagan.
Täna tähistatakse Albaania lipu päeva. 1912. aasta sellel novembrikuu päeval kuulutas Ismail Qemali Albaania iseseisvaks tõstes sadamalinn Vlores kotkastega punase lipu. Albaania lipp on sügavalt au sees ka siin Kosovos. Nagu näete on need tänases linnapildis üsnagi eksponeeritud.

Pristina üheks kenamaks maamärgiks on 26meetrine kellatorn nö linna vanemas osas. 19. sajandil ehitatud sihvakas kellatorn asetseb turu serval ja väidetavalt näitab õiget aega. Algne kell varastati umbes kümme aastat tagasi, kuid Prantsuse KFOR annetas uue kella. Kellatorn töötab, sest mitmel korral päevas on sealt kuulda kellalöömist, mida ma algselt isegi kirikukellaks pidasin.

Kellatorni vastas asub 15. sajandi keskel ehitatud Fatihi (nimi tuleneb Türgi sultani Mehmed Teise Fatihi (Vallutaja)nimest) mošee, mis on Pristina üks vanemaid ehitisi ja ka tolle aja üks ehituskunsti saavutusi. 15meetrise läbimõõduga kuppel toetub elegantselt seda kandvatele sammastele.

Mošee juures pildistades küsisin seal askeldavatelt meestelt, kas võin aeda sisse ehitist pildistama tulla ja sain meeldiva üllatuse osaliseks kui nad ka mu lahkelt mošeesse sisse juhatasid.
Juba varasemalt olin soovinud mošee sissekäigu kohal asuvat kaarestikku pildistada, kuid hea valgus innustas seda just täna tegema.

Nagu ikka, tuleb mošeesse sisenemisel jalatsid ära võtta. Ega sellel suurel palvevaibal poleks ilus saabastega käiagi. Interjöör on väga türgilik kuigi mitte nii rikkalik kui näiteks Sinine Mošee Istanbulis. Samuti valgus mängis kenasti pühakoda kaunistavatel ornamentidel. Siit tuleb ka soovitus, et kes Pristnasse satub astugu läbi sellest mošeest.

Kommentaare ei ole: