neljapäev, 26. august 2010

´Rahu algab naeratusest´

 
Posted by Picasa

Selline kena mõttetera pärineb Agnes Gonxha Bojaxhiult ehk Ema Teresalt, kelle sajas sünnipäev on täna 26. augustil. Erinevad internetiallikad pakuvad tema sünnipäevaks samuti ka 27. augusti, kuid see on tema ristimispäev, mida Ema Teresa olevat isegi olulisemaks pidanud.
Ema Teresa on Balkanile tüüpiliselt nö erinevatest kohtadest pärit. Ehk siis sündinud on ta Skopjes, pere oli sinna kolinud Shkoderist, mis asub praeguses Albaanias. Isa oli pärit Kosovos asuvast Prizrenist ja ema olevat olnud Gjakovast.
Kuigi Ema Teresa on juba kuraditosin aastat surnud, on jätkunud vaidlused siin eelpoolnimetatud Balkaniriikides tema pärandi ja säilmete üle ehk siis, kellele ta kõige enam kuulub.
Nii Tiranas, Skopjes kui Pristinas on tema nimelised tänavad (Majka Teresa slaavi keeles või Nene Terese albaania keeles), samuti tema kujud. Lisaks on Skopje oma keskväljakul ära märkinud Ema Teresa võimaliku sünnikodu paiga. Sellest mõnesaja meetri kaugusele aga on eraldi rajatud Ema Teresa memoriaal. Memoriaal sai valmis eelmisel aastal ja pidavat järgima tema sünnikodu ilmet.

Kommentaare ei ole: