pühapäev, 10. jaanuar 2010

Tänavanimedest Kosovos


Eile õhtul sõprade juurde sõites olin tiba hädas, kuidas taksojuhile selgitada, kuhu soovin jõuda. Kuna tänavanimed on siin politiseeritud ja tihti vahetunud, siis kasutatakse koha määramiseks pigem maamärke kui tänavanimesid.
Näiteks elan Pristinas Murat Mehmeti tänaval, kuid takso tellin Tophanesse Gegi marketi juurde. Tuttavatale selgitan lihtsalt, et roheliste tuledega mošee vastas.
Ema Teresa tänav on pea kõikides Kosovo linnades ja sageli võib see olla linna või linnakese peatänavaks. Pristinas võib Ema Teresa tänavat, mis muduigi pikka aega kandis marssal Tito nime,kindlalt peatänavaks pidada.

Nagu juba teate, on Bill Clinton siin kangelane ja mitmetes linnades on talle tänavad pühendatud. Pildil olev silt on üles võetud Pejas/Pecis. Pristinas kandis Bill Clintoni bulvar varasemalt Lenini nime. Suured-tähtsad mehed mõlemad.

Kuna kindral Wesley Clark juhtis NATO vägesid 1999. aasta Serbia pommitamise ajal, siis on temagi saanud mitmes linnas omanimelise tänava.

Siinses muidu maskulliinses ühiskonnas on tänavanime ära teeninud ka Madeleine Albright, kes oli Ameerika Ühendriikide esimene naissoost riigisekretär. Proua Albright oli ju USA välisministriks kui otsustati NATO rünnak Serbiale.

Au sees on ka Ameerika veterandiplomaat William Walker, kes oli Kosovo verifitseerimismissiooni juht. Tal olla tihe side praegugi Kosovoga ja teda olevat siin ka korduvalt viimastel aastatel nähtud.

Lisaks poliitikutest välismaalastele on Prizrenis oma tänava saanud eelmine paavst Johannes Paulus II. Kuna Prizren multikultuurne linn ja seal asub tegus katoliku kirik, siis see pole ka üllatav.
Lisaks on Kosovos tänavaid, mis kannava nime NATO või NATO 99 ja ka Washington. Kuid nagu postituse alguses kirjutasin kasutatakse tänanimesid siin vähe, pigem on need sümboolsed ja siin orienteerumiseks on vaja teada maamärke.

Kommentaare ei ole: