kolmapäev, 22. oktoober 2008

Tallinn ei soovi kangelasi

Leidsin tänastest Eesti uudistest, et Tallinn loobub Albaania kangelase Skanderbegi kuju püstitamisest. Ühest küljest oleks ju kena inimeste maailmapilti laiendada ja tutvustada Lõuna-Euroopa mitte just väga tuntud ajalugu meie riigikeses. Teisalt, kas meil on ikka piisavalt suhteid selle Euroopa nurgaga ja me omad kangelasedki pole kujudeks saanud.
Skanderbeg on albaanlaste tähtsaim ja austatuim kangelane, kes tegutses 15. sajandil. Tema sünnijärgne nimi oli Gjergi Kastrioti. Kastrioti isa oli võimukas tegelane praeguse Albaania alal Krujas. Puberteediaeas saadeti Gjergi Istanbuli selleks, et isa saaks Põhja-Albaaniat edasi valitseda. Täiskasvanuna ta naases kuid juba Iskander Bey'na ehk albaania keeli Skanderbegina, mis tähendab Aleksander Suure printsi. Selle tiitli sai ta Ottoman impeeriumi eest vapralt võideldes.
Ühel hetkel hakkas ta hoopis Ottomanide vastu võitlema, samuti suutis Skanderbeg ühendada Albaania hõimud ja lehvitada õigetes kohtades Albaania punast lippu kahepäise kotkaga. Väärikas sõdalane ja kangelane kokkuvõttes. Kangelase mõõka võib tänepäeval Viinis asuvas militaarmuuseumis näha.
Skanderbegi mõjusid on siin näha, ülemisel pildil olev skulptuur asub Tiranas (aitäh sõps A.-le selle eest!) ja alumine skulptuur Skopjes. Loomulikult on kuju ka Prishtinas, kuid see pole mu kaamerasse veel jäänud. Lisaks on siinkandis populaarseks mehenimeks Skender.

1 kommentaar:

Kyberviiking ütles ...

Samas Prishtina vääriks küll ühte tahedat Kalevipoega. Äkki teed ettepaneku?